Belediyeye Ait Taşınmazın Tahliyesi İçin Mülki Amir Kararı Gerekir

Belediyeye ait taşınmazın kiraya verildikten sonra kiracının tahliyesi işlemleri mülki amirin kararı ile olmaktadır. Ancak günümüzde belediye encümeninin almış olduğu karar neticesinde tahliye işlemlerine başlandığı durumlara da rastlanılmaktadır.

Yasal Düzenlemeler

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu‘nun 75. maddesinde “İşgal edilen taşınmaz mal, idarenin talebi üzerine, bulunduğu yer mülkiye amirince en geç 15 gün içinde tahliye ettirilerek, idareye teslim edilir.” denilmektedir.

5393 sayılı Belediye Kanunu‘nun 15. maddesinde “2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 75 inci maddesi hükümleri belediye taşınmazları hakkında da uygulanır.” denilmektir.

Belediyeye Ait Taşınmazın Tahliyesi

Belediyenin mülkiyetinde bulunan taşınmazda kira sözleşmesine dayanarak kiracı sıfatı ile bulunan kişinin taşınmazdan tahliyesinin yetkili mülki amir tarafından sağlanması gerekmektedir.

Kira sözleşmesinin belediye encümeni tarafından feshedilmesi ve akabinde kiracıya tahliye için süre verilmesi işlemi hukuka aykırı olacaktır.

Bu durumda ilgililer, belediye encümeni kararına karşı dava açarak tahliye işleminin iptalini talep edebilecektir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir