Babadan Yetim Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır sorusunu cevaplamadan önce yetim aylığı ile ilgili yasal düzenlemelerden bahsetmek gerekmektedir.

Her şeyden önce, bu yazımızda, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı iddiasıyla yetim aylığı ya da ölüm aylığı kesilen hak sahiplerinin yetim aylıklarının ya da ölüm aylıklarının ne kadar süre içerisinde yeniden bağlanabileceğinden bahsedilecektir.

Yetim Aylığı İle İlgili Yasal Düzenlemeler

Yetim aylığı ile ilgili yasal düzenlemeler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ilgili hükümlerinde yapılmıştır.

Ayrıca konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun web sitesi üzerinden paylaşılan yazıyı okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Babadan Yetim Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Bu sorunun cevabı, vefat eden sigortalının SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı iştirakçisi olmasına göre değiştirmektedir.

Yeniden belirtelim ki söz konusu süreler, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen hak sahiplerinin yetim aylıklarının ya da ölüm aylıklarının yeniden bağlanması için açılan davaların ne kadar sürdüğü ile ilgilidir.

Vefat Eden Kişi SSK veya Bağ-Kur Sigortalısı İse

Bu durumda mahkemece kapsamlı bir araştırma yapılacağından dolayı ve hatta birden fazla tanığın mahkeme huzurunda dinlenilmesi söz konusu olabileceğinden ilk derece mahkemesinde yapılacak yargılamanın 1 – 1,5 yıl sürebileceğini söyleyebiliriz.

Vefat Eden Kişi Emekli Sandığı İştirakçisi İse

Bu durumda mahkemece işlemin hukuka uygun olup olmadığı öncelikli olarak denetleneceğinden dolayı ilk derece mahkemesinde yapılacak yargılamanın 6 ay – 1 yıl sürebileceğini söyleyebiliriz.

Her davanın kendine özgü olaylar içermesi sebebiyle bu sürelerin uzayabileceği ve tarafların ilk derece mahkemesi kararını bir üst mahkemeye taşıyabileceği ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Yetim Aylığı veya Ölüm Aylığı Kesilince Tekrardan Bağlanır Mı?

Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı iddiasıyla yetim aylığı veya ölüm aylığı kesilen hak sahiplerinin aylıklarının tekrardan bağlanıp bağlanmayacağı konusunda ise Yetim Aylığı Kesilince Tekrardan Bağlanır Mı? yazımızı okuyabilirsiniz.

Son olarak, yetim aylığının veya ölüm aylığının kesilmesi işleminin iptali için açılan davalar ile yeniden aylık bağlanması talebinin reddi durumunda açılan davalar birbirinden farklı olmasına rağmen hemen hemen aynı usullere tabi olduğu için dava süreleri de benzer niteliktedir.

Bu sebeple her iki dava türüne ayrı ayrı değinmedik. Ancak hangi davayı açmanız gerektiği ve davayı nasıl açacağınız konusunda bir avukattan danışmanlık hizmeti almanızda fayda bulunmaktadır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Babamın vefatından dolayı özürlü 1984 doğumlu özürlü kardeşim için müracaat etik hasdahne raporu işediler ve raporumu aldık kurumlar adası yarışmadan dolayı bize ve e devlete rapor düşmedi ve gidip bagkur müdürlüğüne sorduğumda Red geldiğini bildirdiler benim verilerde rapor ora i 57+15 bir rapor vardı son durumu tabi boz göremiyoruz heyet tarafından düzenlendiği için bizim bu durumda ne yapmamız gerekli itiraz etmelmjyiz edrsek nasıl bir yol izlemeliyiz

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir