Tüketici Kredisi – Banka Borcu – İcra Takibi – Para İadesi

Banka borcu sebebiyle aleyhinize icra takibi başlatılabilir. Bu durumda yapılması gereken mevcut hukuki durumun bir avukat ile değerlendirilmesidir.

Aleyhinize başlatılan icra takibinde borç miktarının doğru olup olmadığı, faizin doğru olup olmadığı ya da borcun gerçekten de var olup olmadığının irdelenmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda tüketici (ihtiyaç) kredisi sebebiyle banka tarafından aleyhinize başlatılan icra takibi neticesinde neler yapılabileceğin bahsedeceğiz. Zira icra takibindeki borç miktarı fazla hesaplanmış ya da faiz oranı fazla gösterilmiş olabilir.

Tüketici Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar Olmalıdır?

Tüketici kredisi, çeşitli mevzuat hükümleri ile düzenlenmiştir. Bankacılık sektörünü ilgilendiren mevzuat hükümlerin yanı sıra genel kanun hükmünde olan Türk Borçlar Kanunu‘nda da tüketici kredisine ait hükümler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de faize ilişkin hükümlerdir.

Alacaklı banka tarafından borçluya karşı tüketici kredisinden kaynaklanan bir icra takibi başlatılmış ise gecikmeksizin bir avukat ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü icra takibine itiraz süreniz 7 gün olup bu süre içerisinde itirazlarınız sunmanız gerekmektedir.

Bankalar tarafından kimi zaman yasal faiz oranları aşan miktarda faiz talebinde bulunulabilir. Örneğin 10.000 TL alacak için %34,25 oranında temerrüt faizi talep edilebilir. Ancak bu faiz oranı Türk Borçlar Kanunu hükümlerine aykırıdır. Bu sebeple icra takibi sebebiyle tarafınıza tebligat gelir gelmez harekete geçmeniz gerekmektedir.

Her icra takibi kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Ancak genel olarak %18’i aşan ve tüketici kredisinden kaynaklanan tüm alacaklar için faiz oranının fazla olduğunu ve bu oranın indirilebileceğini söyleyebiliriz.

Borcu Ödedim Paramı Geri Alabilir Miyim?

Tüketici kredisi sebebiyle aleyhinize başlatılan icra takibinde %18’den fazla faiz oranı talep edilmiş ve siz de buna rağmen borcun tamamını ödemişseniz yasal süre içerisinde ödemiş olduğunuz fazla miktarı geri alabilirsiniz.

İcra Takibine İtiraz Süresini Kaçırdım Yine De Dava Açabilir Miyim?

İcra takibine 7 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekiyor. Şayet bu süreyi kaçırmış iseniz ve icra takibi de hâlen devam ediyorsa bu durumda bir avukat aracılığıyla dava açıp devam eden icra takibinde de faiz oranlarının indirilmesini talep edebilirsiniz ancak bu durum istisnai olup hukuki yardım almanız önem arz etmektedir. Zira açılacak davada birçok usuli işlem yapılması gerekmekte olup yapılacak yanlış bir işlem aleyhinize ciddi sonuçlar doğurabilir.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir