Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Tahliye taahhütnamesi, kiracının, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği bir belgedir.

Tahliye Taahhütnamesinin Hukuki Dayanakları Nelerdir?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 352. maddesinin (1) numaralı fıkrası:

“Kiracı, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği hâlde boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir.”

Tahliye Taahhütnamesinin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Tahliye taahhütnamesinin geçerli olması ve kiralayanın tahliye taahhütnamesinden kaynaklanan haklarını kullanabilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır.

Tahliye taahhütnamesinin yazılı olması gerekmektedir.

Tahliye taahhütnamesi, kira sözleşmesi imzalandıktan sonra imzalanmalıdır. Kira sözleşmesi ile aynı gün imzalanan tahliye taahhütnamesi geçersizdir.

Tahliye taahhütnamesinde, kiracının kiralananı tahliye edeceği tarih açıkça yazmalıdır.

Tahliye Taahhütnamesini Kiracı Yerine Avukatı İmzalayabilir Mi?

Tahliye taahhütnamesini kiracı yerine avukatın imzalayabilmesi için özel yetki içeren vekalet verilmesi gerekmektedir.

Tahliye Taahhütnamesine Uyulmamasının Sonuçları Nelerdir?

Kiracı, tahliye taahhütnamesini imzalamasına rağmen taahhüt ettiği tarihte kiralananı boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir.

Tahliye taahhütnamesinin hazırlanması hakkında hukuki destek almak isterseniz İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir