Kira Alacağı Davası Nasıl ve Nerede Açılır?

Kira alacağı davası, kiracının, kira bedelini zamanında ödememesi üzerine kiraya veren tarafından açılan bir alacak davasıdır.

Kira Alacağı Davasında İspat Yükümlülüğü

Kira ilişkisinin varlığını ve aylık kira bedelinin ne kadar olduğunu ispat külfeti kiraya verene aittir.

Taraflar arasında kabul edilen kira bedelinin ödendiğinin ispat külfeti ise kiracıya aittir.

Kiraya Veren Kira Bedelini Nasıl İspatlamalıdır?

Kiralayanın talep ettiği yıllık kira bedeli 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu‘nun 200. maddesi uyarınca belirlenecek senetle ispat sınırının üzerinde ise, kira bedelini kesin delille ispatlamak zorundadır. Kesin delille kanıtlanmadığı takdirde ise kiracının kabulünde olan kira bedeli esas alınmalıdır.

Kiracı Kira Bedelini Ödediğini Nasıl İspatlamalıdır?

Yine kiracı da kira bedelinin senetle ispat sınırının üzerinde olması durumunda kira borcunun ödendiğini kesin delille ispat etmelidir.

Kira Alacağı Davası Ne Kadar Sürer?

Kira alacağı davası her davanın koşullarına göre farklılık göstermekle birlikte ilk derece mahkemesinde yaklaşık 1 yıl kadar sürmektedir.

Kira alacağı davası hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz web sitemizde yer alan iletişim araçlarını kullanarak ya da İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir