İhtiyaç Sebebiyle Tahliye Davası Nasıl Açılır?

İhtiyaç Sebebiyle Tahliye Davası, kiraya verenin, konut veya iş yeri gereksinimi sebebiyle kiracıyı tahliye ettirebileceği yöntemlerden birisidir.

Yasal Düzenleme

İhtiyaç sebebiyle tahliye davası 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu‘nun 350. maddesinde düzenlenmiştir.

  • Kiraya veren, kira sözleşmesini, kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.

İhtiyaç Gerçek, Samimi ve Zorunlu Olmalıdır

Günümüzde pek çok kiraya veren, kiracısını kiralanandan çıkartabilmek için bu yönteme başvursa da mahkemece kiraya verenin iddiasında samimi olup olmadığı ve gerçek bir ihtiyacının bulunup bulunmadığı araştırılmaktadır.

Bu sebeple de kiraya verenin, ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açarken gerçek, samimi ve zorunlu bir ihtiyacı bulunmalıdır.

İhtiyaç Sebebiyle Tahliye Davası Ne Kadar Sürer?

İhtiyaç sebebiyle tahliye davasının, iddia ve savunmalara göre değişmekle birlikte, ilk derece mahkemesindeki yargılamasının yaklaşık 1 yıl süreceğini söyleyebiliriz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir