Cezaevi Yemek Bedeli İçin Gönderilen Ödeme Emrinin İptali

Cezaevi yemek bedeli, her mahkumun cezaevinde bulunduğu süre boyunca yemiş olduğu yiyecek (iaşe) bedellerinin tamamının karşılığıdır.

2548 sayılı Ceza Evleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar Ve Mahkûmlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanun gereğince her mahkûm cezaevinde bulunduğu müddetçe yiyecek bedelini ödemeye mecburdur.

Cezaevi Yemek Bedeli Nasıl Tahsil Edilir?

Mahkûmların yiyecek bedelleri cezaevi tarafından düzenlenen bordrolar neticesinde kamu alacağı kapsamında vergi daireleri tarafından tahsil edilir.

Ancak yemek bedelleri tahsil edilmeden önce mahkûmun bu yemek bedellerini ödeme durumunun olup olmadığının araştırılması ve buna göre kamu alacağının tahsili aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Başka bir deyişle adına yemek borcu tahakkuk ettirilen mahkumların, borçlarını ödemeye gücü yetip yetmediğinin öncelikle araştırılması ve bu araştırma neticesinde yemek borcunun tahakkuk ettirilmesi gerekmektedir.

Bahsi geçen araştırma yapılmadan doğrudan yemek borcundan kaynaklanan bir ödeme emrinin gönderilmesi, kamu alacağının usulüne uygun şekilde tahakkuk etmeden talep edilmesi sebebiyle hukuken geçersiz olacaktır. Bu sebeple mahkûmun ödeme durumu araştırılmadan doğrudan gönderilen yemek bedellerine ilişkin ödeme emrine karşı dava açılabilecektir.

Ödeme Emrinin İptali Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

Cezaevi yemek bedelinin tahsili için gönderilen ödeme emrine karşı açılacak iptal davasında görevli mahkeme idare mahkemesidir.

Ödeme Emrinin İptali Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Cezaevi yemek bedelinin tahsili için gönderilen ödeme emrine karşı açılacak iptal davasında ödeme emrini düzenleyen vergi dairesinin bulunduğu yer idare mahkemesi yetkilidir.

Cezaevi yemek bedelinin tahsili amacıyla vergi dairesi tarafından gönderilen ödeme emrine karşı dava açmak için web sitemizde yer alan iletişim araçlarını kullanarak ya da İletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz!
Avukat Barış Selçuk Şahin
Avukat Barış Selçuk Şahin

Hukuki bir konuda danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alana iletişim araçlarını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

  1. Bizede aynı şekilde geldi halen cezaevinde yakınımız.. bilgi edinebildinizmi bi cevap verirseniz sevinirim

  2. Yemek ücreti cezaevinden çıkacak olanların ailesine mi gonderilir daha mahkum ama yeme içme ücreti gelmiş çıkacağı icinmi gonderildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir